Pioneers in the industry, we offer 10tph high rate thickener, 100tph high rate thickener, 80tph high rate thickener, 150tph high rate thickener, deep cone thickener and 20tph high rate thickener from India.
₹ 2500000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 10TPH |
| Hole Diameter | 150mm |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 60 Hz |
A 10 TPH High Rate Thickener is designed to concentrate and settle solids from slurry at a rate of 10 tons per hour, producing clearer overflow water and thicker underflow slurry. It uses flocculation, gravity settling, and a mechanical rake system for efficient solid-liquid separation in industries like mining, sand washing, and wastewater treatment.
₹ 2600000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 10 Hp |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1450 RPM |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Power | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Frame Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity(TPH) | 100TPH |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1900000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 30 Hp |
| Motor Phase | Three Phase |
| Material | MS |
| Phase | 2Phase |
| Voltage | 440V |
| Capacity(TPH) | 80TPH |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2700000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 Hp |
| Motor Phase | Single Phase |
| Voltage | 420V |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity(TPH) | 150TPH |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500CBM |
| Material | MS IS2062 |
| Phase | Three phase |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20TPH |
| Material | MS |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Convotech |
| Usage | To Separate Solids From Liquids In A Slurry |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1850000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 10 Hp |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1450 RPM |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Power | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Frame Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity(TPH) | 40TPH |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2000000 / Piece Get Latest Price
| Industry | Mining Industry |
| Capacity | 90TPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 420 V |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Physical State | solid |
| Brand | CONVOTECH ENGINEERING LLP |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2500000 / unit Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Physical State | solid |
| Brand | CONVOTECH ENGINEERING LLP |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3000000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrials |
| Country of Origin | Made in India |
Mr. Ankit Panchal (MD CEO)
Convotech Engineering LLP
Plot No 87-88, Amarnath Ind Park, Amarnath Ind Park, Dascroi, Dascroi, Bhavda
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India