Offering you a complete choice of products which include 35tph river sand washing plant, 150tph river sand washing plant and 155tph river sand washing plant.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Screw Washer |
| Capacity | 50 tph |
| Motor Power | 5HP |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Voltage | 440 V |
| Frame Material | Mild Steel |
| Dimension | 900 x 6500mm |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity(TPH) | 35TPH |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 Hp |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Voltage | 420V |
| Frame Material | Mild Steel |
| Dimension | 2000X8500mm |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity(TPH) | 150TPH |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1750000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 170 - 200 TPH |
| Motor Power | 10 Hp |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Voltage | 420 V |
| Frame Material | Mild Steel |
| Dimension | 2000X8500mm |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity(TPH) | 155Ton |
Minimum order quantity: 5 Piece
Mr. Ankit Panchal (MD CEO)
Convotech Engineering LLP
Plot No 87-88, Amarnath Ind Park, Amarnath Ind Park, Dascroi, Dascroi, Bhavda
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India