Offering you a complete choice of products which include 170tph sand washing machine, 85tph sand washing machine, 30tph sand washing machine, 80tph sand washing machine, 50tph sand washing machine and 60tph sand washing machine.
₹ 2805000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Screw Washer |
| Capacity | 30 tph |
| Motor Power | 5 HP |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Voltage | 440 V |
| Frame Material | Mild Steel |
| Weight | 3500 kg |
| Dimension | 900 x 6500mm |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity(TPH) | 170TPH |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1705000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Screw Washer |
| Motor Power | 15HP |
| Capacity | 85TPH |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Motor Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Used To Clean And Improve The Quality Of Sand By Removing Impurities Like Mud, Silt, And Dust |
| Voltage | 240V |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1050000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Screw Washer |
| Capacity | 80 tph |
| Motor Power | 30 Hp |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Voltage | 220V |
| Frame Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Washing Capacity | 30TPH |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1655000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Screw Washer |
| Capacity | 50 tph |
| Motor Power | 50 Hp |
| Motor Phase | Three Phase |
| Phase Type | Three Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| Water Requirement | 50 m3 hr |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Voltage | 220V |
| Frame Material | Mild Steel |
| Application | M Sand, River Sand, Silica Sand, Plaster Sand, Crushed Sand |
| Country of Origin | India |
| Washing Capacity | 80TPH |
Minimum order quantity: 10 Piece
The 80TPH Sand Washing Machine is a high-performance industrial equipment designed for large-scale sand processing operations. With a maximum capacity of 80 tons per hour, it ensures efficient cleaning, separation, and dewatering of sand and gravel materials by removing silt, clay, and other unwanted fines. Available in both spiral screw and wheel (bucket) configurations, this machine delivers reliable, continuous operation with low sand loss and optimal water usage.
₹ 1555000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Bucket Wheel |
| Capacity | 80 tph |
| Motor Power | 7.5HP |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Voltage | 240V |
| Warranty | 1 Year |
| Washing Capacity | 50TPH |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1605000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Screw Washer |
| Capacity | 50 tph |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Voltage | 240V |
| Frame Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Washing Capacity | 60TPH |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1755000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Screw Washer |
| Capacity | 50 tph |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Phase Type | Three Phase |
| Motor Phase | Three Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| Water Requirement | 10 m3 hr |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Level of Automation | Semi Automatic |
| Voltage | 400-440 V | 50 Hz |
| Frame Material | Mild Steel |
| Application | M Sand |
| Mounting Type | Fixed Plant |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | India |
| Washing Capacity | 50TPH |
Minimum order quantity: 10 Piece
The 90 TPH Sand Washing Machine is engineered for high-efficiency washing, dewatering, and grading of sand. It typically uses either a wheel (bucket) type or screw (spiral) type mechanism to remove contaminants while minimizing sand loss.
⚙️ Key Features₹ 1505000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Bucket Wheel |
| Capacity | 100 tph |
| Motor Power | 30HP |
| Motor Phase | Single Phase |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Application | M Sand |
| Washing Capacity | 40TPH |
Minimum order quantity: 10 Piece
Mr. Ankit Panchal (MD CEO)
Convotech Engineering LLP
Plot No 87-88, Amarnath Ind Park, Amarnath Ind Park, Dascroi, Dascroi, Bhavda
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India