Offering you a complete choice of products which include 55tpd hazardous solid waste plant, 50tpd hazardous solid waste plant and 60tpd hazardous solid waste plant.
₹ 1600000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | To Treat, Store, And Dispose Of Hazardous Waste, Protecting Human Health And The Environment |
| Applicable Industry | Chemical Industry |
| Power Source | Electronic |
| Space Requirement | 30x30Meter |
| Material | MS |
| Capacity | 55TPD |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Plant Process | RDF |
| Treatment Capacity | 5 TPD |
| Type Of Waste | Hazardous Waste |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 5 TPD |
| Waste Type | MSW |
| Power Load | 10 kW |
| Applicable Industry | Chemical Industry |
| Usage/Application | To Treat, Store, And Dispose Of Hazardous Waste, Protecting Human Health And The Environment |
| Power Source | Electronic |
| Land Area | 500 sq m |
| Control Panel | Included |
| Brand | Convotech Engineering LLP |
Minimum order quantity: 1 Piece
A 50 TPD Hazardous Solid Waste Plant treats 50 tons per day of toxic industrial or biomedical waste using incineration, stabilization, and secured landfilling, ensuring safe disposal in compliance with environmental regulations.
₹ 1750000 / Unit Get Latest Price
| Treatment Capacity | 60TPD |
| Usage/Application | To Treat, Store, And Dispose Of Hazardous Waste, Protecting Human Health And The Environment |
| Applicable Industry | Chemical Industry |
| Power Source | Electronic |
| Voltage | 220 V |
| Space Requirement | 25x10Feet |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Convotech |
| Surface Finished | Color Coated |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Unit
Mr. Ankit Panchal (MD CEO)
Convotech Engineering LLP
Plot No 87-88, Amarnath Ind Park, Amarnath Ind Park, Dascroi, Dascroi, Bhavda
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India