Manufacturer of a wide range of products which include 75tph sand screening plant, 35tph sand screening plant, 40tph sand screening plant, 45tph sand screening plant, 100tph sand screening plant and 80tph sand screening plant.
₹ 2850000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Screw Washer |
| Motor Power | 15 hp |
| Capacity | 75TPH |
| Material | Mild Steel |
| Phase Type | Three Phase |
| Water Requirement | 50 m3 hr |
| Type Of Crushing Machines | sand |
| Brand | Convotech |
| Application | River Sand |
| Mounting Type | Fixed Plant |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 T/H |
| Motor Power | 7.5 Hp |
| Material | Mild Steel |
| Size | 1200 x 3500Inch |
| Machine Speed | 1200RPM |
| Finish | Color Coted |
| Usage/Application | Used To Separate Sand And Other Aggregates Into Different Size Fractions |
| Brand | Convotech |
| Capacity(TPH) | 35TPH |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 2450000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Vibratory Type |
| Capacity | 50 T/H |
| Screen Layers | Double Deck |
| Mesh Size | 6 mm |
| Application | Sand Screening |
| Mounting | Stationary |
| Motor Power | 5 hp |
| Usage/Application | Used To Separate Sand And Other Aggregates Into Different Size Fractions |
| Brand | Convotech |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finished | Color Coated |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Capacity(TPH) | 40TPH |
Minimum order quantity: 2 Piece
A 40 TPH Sand Screening Plant is designed to process 40 tons of sand per hour, using vibrating screens and other sorting equipment to separate sand by particle size, removing impurities and producing clean, high-quality sand suitable for construction and industrial uses.
₹ 2550000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Vibratory Type |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 80TPH |
| Material | Mild Steel |
| Screen Layers | Double Deck |
| Mesh Size | 6 mm |
| Application | Sand Screening |
| Brand | Convotech |
| Mounting | Stationary |
| Motor Power | 20 hp |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 2 Unit
A 45 TPH Sand Screening Plant processes 45 tons of sand per hour, utilizing vibrating screens and other equipment to efficiently sort and separate sand by size, removing impurities and producing clean, high-quality sand for construction and industrial applications.
₹ 3150000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Vibratory Type |
| Capacity | 50 T/H |
| Power Source | Electric Motor |
| Screen Layers | Double Deck |
| Motor Phase | Three Phase |
| Mesh Size | 6 mm |
| Application | Sand Screening |
| Motor Power | 10 Hp |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Voltage | 400-440 V | 50 Hz |
| Frame Material | Mild Steel |
| Mounting | Stationary |
| Dimension | 1800X6500mm |
| Brand | Convotech |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity(TPH) | 100TPH |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2950000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Vibratory Type |
| Capacity | 50 T/H |
| Power Source | Electric Motor |
| Screen Layers | Double Deck |
| Motor Phase | Three Phase |
| Mesh Size | 6 mm |
| Application | Gravel Screening, Aggregate, Soil Screening, Sand Screening |
| Motor Power | 30 Hp |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Voltage | 440V |
| Frame Material | Mild Steel |
| Dimension | 2000X8500mm |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Convotech |
| Capacity(TPH) | 80TPH |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2250000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 75 Hp |
| Motor Phase | Three Phase |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Machine Speed | 960RPM |
| Voltage | 440 V |
| Finish | Color Coted |
| Frame Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Used To Separate Sand And Other Aggregates Into Different Size Fractions |
| Brand | Convotech |
| Capacity(TPH) | 30TPH |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 2650000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 T/H |
| Motor Power | 45 HP |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Color Coated |
| Usage/Application | To Separate Sand And Other Aggregates Into Different Size Fractions |
| Brand | Convotech |
| Capacity(TPH) | 50TPH |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 2750000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Stone |
| Material | Mild Steel |
| Type Of Crushing Machines | vibrating screen |
| Capacity | 65TPH |
| Brand | Convotech |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 10 Piece
Mr. Ankit Panchal (MD CEO)
Convotech Engineering LLP
Plot No 87-88, Amarnath Ind Park, Amarnath Ind Park, Dascroi, Dascroi, Bhavda
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India