Leading Manufacturer of 60tpd solid waste segregation plant, 50tpd solid waste segregation plant and 55tpd solid waste segregation plant from Ahmedabad.
₹ 2750000 / Piece Get Latest Price
| Treatment Capacity | 60TPD |
| Usage/Application | Municipal Waste |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Space Requirement | 30x90Feet |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 10 Piece
The 60TPD Solid Waste Segregation Plant is a medium-capacity waste processing facility designed to handle up to 60 tons of municipal solid waste (MSW) per day
₹ 2600000 / Unit Get Latest Price
| Application | MSW |
| Capacity | 25 ton/hr |
| Treatment Capacity | 50TPD |
| Drum Diameter | 2000 mm |
| Usage/Application | Municipal Waste |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Space Requirement | 3 x 25 Meter |
| Material | MS |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | Convotech |
| Phase | 3 Phase |
| Surface Finished | Color Coated |
Minimum order quantity: 2 Unit
The 50TPD Solid Waste Segregation Machine is a compact, efficient system designed to mechanically separate mixed municipal solid waste (MSW) into distinct fractions: organic, recyclable, and inert. Capable of handling 50 tons per day
₹ 2650000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Organic Waste Composting |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 2240V |
| Material | MS |
| Frequency | 50Hz |
| Capacity | 55TPD |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Convotech |
Minimum order quantity: 5 Piece
Mr. Ankit Panchal (MD CEO)
Convotech Engineering LLP
Plot No 87-88, Amarnath Ind Park, Amarnath Ind Park, Dascroi, Dascroi, Bhavda
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India