We are a leading Manufacturer of 60tph trommel screen solid waste treatment plant, 55tph trommel screen solid waste treatment plant and 50tpd solid waste treatment plant from Ahmedabad, India.
₹ 2250000 / Piece Get Latest Price
| Plant Process | RDF |
| Treatment Capacity | 50 TPD |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | To Process Solid Waste |
| Applicable Industry | MSW |
| Power Source | Electric |
| Waste Type | Industrial Waste, MSW, Organic Waste, Institutional Waste, Market Waste |
| Voltage | 440 V |
| Space Requirement | 3 x 25 Meter |
| Power Load | 25 kW |
| Material | MS |
| Control Panel | Included |
| Frequency | 60 Hz |
| Capacity | 60TPH |
| Phase | 3 Phase |
| Surface Finished | Color Coated |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 2200000 / Piece Get Latest Price
| Application | MSW |
| Capacity | 25 ton/hr |
| Drum Diameter | 1500 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Organic Waste Composting |
| Power Source | Electronic |
| Drum Length | 10 m |
| Voltage | 440 V |
| Mesh Size | 10 mm, 100 mm, 60 mm, 80 mm, 40 mm, 20 mm |
| Space Requirement | 10 x 70Feet |
| Motor Power | 25 HP |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity(TPH) | 55TPH |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Plant Process | RDF |
| Treatment Capacity | 300 TPD |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 50TPD |
| Waste Type | MSW |
| Power Load | 75 kW |
| Service Location | Industrial |
| Applicable Industry | Chemical Industry |
| Land Area | 8000 sq m |
| Control Panel | Included |
| Voltage | 440 V |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
The 50TPD Solid Waste Treatment Plant is an advanced waste management system designed to process up to 50 tons of solid waste per day. This facility provides an efficient, environmentally-friendly solution for municipal and industrial waste treatment, converting waste into valuable resources such as compost, biogas, and recyclable materials. The plant integrates cutting-edge technology for sorting, shredding, recycling, and organic waste treatment, contributing to sustainability and reducing landfill dependency.
Mr. Ankit Panchal (MD CEO)
Convotech Engineering LLP
Plot No 87-88, Amarnath Ind Park, Amarnath Ind Park, Dascroi, Dascroi, Bhavda
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India