Pioneers in the industry, we offer 50tph silica spiral sand classifier machine, 80tph silica spiral sand classifier machine, 70tph silica spiral sand classifier machine and 60tph silica spiral sand classifier machine from India.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Motor Phase | Single Phase |
| Power Source | Electronic |
| Voltage | 440 V |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Capacity(TPH) | 50TPH |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Screw Washer |
| Spiral Type | Single Spiral |
| Spiral Diameter | 500 mm |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Spiral |
| Phase Type | Three Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| Water Requirement | 10 m3 hr |
| Application | Sand Washing |
| Tank Length | 6 m |
| Tank Width | 1000 mm |
| Usage/Application | Primarily Used For Washing, Classifying, And Separating Silica Sand |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | India |
| Capacity | 80TPH |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Spiral Classifier |
| Spiral Type | Single Spiral |
| Spiral Diameter | 500 mm |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Spiral |
| Application | Sand Washing |
| Tank Length | 6 m |
| Tank Width | 1000 mm |
| Usage/Application | Primarily Used For Washing, Classifying, And Separating Silica Sand |
| Capacity | 70TPH |
| Voltage | 420 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Screw Washer |
| Spiral Type | Double Spiral |
| Spiral Diameter | 900 mm |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Material | MS |
| Type | Spiral |
| Phase Type | Three Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| Water Requirement | 30 m3 hr |
| Application | Sand Washing |
| Tank Length | 6 m |
| Tank Width | 1000 mm |
| Usage/Application | Separate Fine Silica Particles From Coarse Materials Based On Size And Density |
| Mounting Type | Fixed Plant |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | India |
| Capacity | 60TPH |
| Brand | Convotech Engineering LLP |
| Voltage | 420V |
Minimum order quantity: 10 Piece
Mr. Ankit Panchal (MD CEO)
Convotech Engineering LLP
Plot No 87-88, Amarnath Ind Park, Amarnath Ind Park, Dascroi, Dascroi, Bhavda
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India