Manufacturer of a wide range of products which include 70tpd trommel screening plant, 80tpd trommel screening plant, 100tpd trommel screening plant, 50tpd trommel screening plant, 55tpd trommel screening plant and 60tpd trommel screening plant.
₹ 2600000 / Piece Get Latest Price
| Application | MSW |
| Capacity(Ton/Day) | 300 |
| Drum Diameter | 2000 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Drum Length | 8 m |
| Power Source | Electric |
| Mesh Size | 20 mm |
| Voltage | 440 V |
| Mounting | Stationary |
| Motor Power | 30 HP |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Convotech |
| Capacity | 300TPD |
| Surface Finished | Color Coated |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2800000 / Piece Get Latest Price
| Screen Type | Plate Hole Size |
| No of Decks | Single Deck |
| Plant Capacity | 50–100 TPH |
| Capacity | 80TPD |
| Applicable Industry | MSW |
| Power Source | Electronic |
| Screen Opening | 20–40 mm |
| Voltage | 35HP |
| Process Material | Solid Waste |
| Space Requirement | 3 x 25m |
| Drive Type | Electric Motor |
| Features | Fully Automatic |
| Inclination Angle | 5–10° |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 2950000 / Piece Get Latest Price
| Treatment Capacity | 100TPD |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Separating And Classifying Materials Based On Size |
| Applicable Industry | Pharmaceutical |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Space Requirement | 10x50Feet |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2200000 / Piece Get Latest Price
| Application | MSW, Compost |
| Capacity(Ton/Day) | 500 |
| Capacity | 15 TPH |
| Drum Diameter | 2000 mm |
| Usage/Application | Organic Waste Composting |
| Power Source | Electric |
| Drum Length | 10 m |
| Voltage | 240V |
| Mesh Size | 100 mm |
| Treatment Capacity | 50TPD |
| Motor Power | 30 HP |
| Material | MS |
| Frequency | 50Hz |
| Brand | Convotech |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Ton/Day) | 100 |
| Treatment Capacity | 55TPD |
| Power (hp / kW) | 15 HP |
| Usage | Separating Waste Material Into Different Fractions Based On Material Size |
| Efficiency (%) | 100% |
| Voltage | 440 V |
| Material | Mild Steel |
| Brand / Model Number | Convotech |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2450000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Ton/Day) | 500 |
| Treatment Capacity | 60TPD |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Separating Waste Material Into Different Fractions Based On Material Size |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Space Requirement | 30x90Feet |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2750000 / Piece Get Latest Price
| Treatment Capacity | 90TPD |
| Automation Grade | Automatic |
| Applicable Industry | Separating And Classifying Materials Based On Size |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Space Requirement | 10x50 Feet |
| Usage/Application | Organic Waste Composting |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 3100000 / Piece Get Latest Price
| Application | MSW |
| Capacity | 30 TPH |
| Drum Diameter | 2000 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Separating And Classifying Materials Based On Size |
| Applicable Industry | Pharmaceutical |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Mesh Size | 20 mm |
| Space Requirement | 30x90Feet |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2500000 / Piece Get Latest Price
| Application | MSW |
| Capacity(Ton/Day) | 400 |
| Drum Diameter | 2000 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Separating Waste Material Into Different Fractions Based On Material Size |
| Applicable Industry | MSW |
| Power Source | Electronic |
| Voltage | 440 V |
| Mesh Size | 40 mm |
| Material | MS |
| Capacity | 65TPD |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2650000 / Piece Get Latest Price
| Application | Compost, MSW |
| Capacity(Ton/Day) | 300 |
| Drum Diameter | 3000 mm |
| Drum Length | 10 m |
| Usage/Application | Organic Waste Composting |
| Applicable Industry | Chemical Industry |
| Power Source | Electronic |
| Motor Power | 30 HP |
| Capacity | 75TPD |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | CONVOTECH ENGINEERING LLP |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2850000 / Piece Get Latest Price
| Treatment Capacity | 95TPD |
| Automation Grade | Automatic |
| Applicable Industry | Separating And Classifying Materials Based On Size. |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Space Requirement | 30 x 90 Feet |
| Usage/Application | Organic Waste Composting |
| Features | Automatic |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 2 Piece
A 95 TPD Trommel Screening Plant is a solid waste processing unit designed to handle 95 tons per day, using a rotating drum screen (trommel) to separate waste by particle size—typically isolating organic-rich fines from recyclables and inerts for further treatment or disposal.
₹ 2850000 / Piece Get Latest Price
| Treatment Capacity | 85TPD |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Space Requirement | 30 x 90 Feet |
| Usage/Application | To Treat, Store, And Dispose Of Hazardous Waste, Protecting Human Health And The Environment |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 2 Piece
An 85 TPD Trommel Screening Plant processes 85 tons of solid waste per day, using a rotating drum screen (trommel) to separate materials by size—typically isolating fine organic waste from plastics, metals, and inerts for further processing like composting or recycling.
Mr. Ankit Panchal (MD CEO)
Convotech Engineering LLP
Plot No 87-88, Amarnath Ind Park, Amarnath Ind Park, Dascroi, Dascroi, Bhavda
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India