Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer 65tph river sand washing machine, 55tph river sand washing machine, 70tph river sand washing machine, 50tph river sand washing machine and 60tph river sand washing machine.
₹ 2300000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Bucket Wheel |
| Capacity | 65TPH |
| Motor Power | 100 |
| Material | MS |
| Motor Phase | Three Phase |
| Brand/Make | Convotech |
| Voltage | 420V |
| Available Motor Power | 7.5 HP |
Minimum order quantity: 10 Piece
he dry feed material 0-5mm from the crushing plant and water is added in to the fabricated tank equipped with slow moving screw where decantation takes place with low turbulence flow.
Water with (-) 150 microns will be carried away by the flowing water moves in the opposite side and collected in weir and discharged outside.
The washed /Classified cleaned sand, through rotation of the screw against the water stream flow The cleaned sand will be lifted by the rotating bucket wheel fall on the De watering screen.
The slotted perforations in the special screen deck allows to remove water from the washed sand and water goes back in to the washing process, The cleaned & dewatered sand falls on to belt conveyor and to stock
Available in 3 variants of capacities up to 200TPH.
₹ 2190000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Screw Washer |
| Capacity | 55TPH |
| Motor Phase | Three Phase |
| Usage/Application | To Clean And Classify River Sand, Removing Impurities Like Mud And Clay |
| Material | MS |
| Voltage | 440 V |
| Brand | Convotech |
| Phase | 3 Phase |
| Surface Finished | Color Coated |
| Power Source | Electric |
| Motor Power | 10 Hp |
| Frequency | 50HP |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2400000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Screw Washer |
| Capacity | 30 tph |
| Motor Power | 5 HP |
| Phase Type | Three Phase |
| Motor Phase | Three Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| Water Requirement | 20 m3 hr |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Level of Automation | Semi Automatic |
| Voltage | 440V |
| Frame Material | Mild Steel |
| Application | River Sand |
| Mounting Type | Fixed Plant |
| Dimension | 900X6500mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | India |
| Capaity(TPH) | 60TPH |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2150000 / Piece Get Latest Price
| Washer Type | Screw Washer |
| Capacity | 50 tph |
| Motor Power | 5 HP |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Voltage | 440 V |
| Frame Material | Mild Steel |
| Dimension | 900 x 6500mm |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity(TPH) | 50TPH |
Minimum order quantity: 2 Piece
A 50 TPH River Sand Washing Machine is designed to wash and clean 50 tons of river sand per hour, effectively removing impurities like clay, silt, dust, and fine particles, ensuring high-quality sand suitable for construction, concrete, and industrial use.
₹ 2200000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 30 Hp |
| Motor Phase | Three Phase |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Voltage | 440V |
| Frame Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity(TPH) | 60TPH |
Minimum order quantity: 10 Piece
Mr. Ankit Panchal (MD CEO)
Convotech Engineering LLP
Plot No 87-88, Amarnath Ind Park, Amarnath Ind Park, Dascroi, Dascroi, Bhavda
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India