Offering you a complete choice of products which include 75tph organic solid waste compost plant, 65tpd organic solid waste compost plant, 60tph organic solid waste compost plant and 160tph organic solid waste compost plant.
₹ 2200000 / Piece Get Latest Price
| Plant Type | MSW |
| Compost Capacity | 20 TPD |
| Waste Type | MSW Organic, Organic Waste |
| Usage/Application | Organic Waste Composting |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 440 V |
| Retention Time | 30 Days |
| Power Load | 10 kW |
| Material | MS |
| Body Material | MS |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | Convotech |
| Phase | 3 Phase |
| Capacity | 75TPH |
| Surface Finished | Color Coated |
Minimum order quantity: 10 Piece
A 75 TPH Organic Solid Waste Compost Plant processes 75 tons of organic waste per hour, utilizing advanced techniques such as segregation, shredding, aerobic composting, and bio-drying to convert waste into nutrient-rich compost, reducing landfill waste and promoting sustainable waste management practices.
₹ 1300000 / Piece Get Latest Price
| Application | MSW |
| Capacity | 2000 kg/day |
| Drum Diameter | 2000 mm |
| Usage/Application | Municipal Waste |
| Power Source | Electric |
| Treatment Capacity | 65TPD |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Convotech |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 60TPH |
| Usage/Application | Primarily Used As A Natural Fertilizer And Soil Amendment In Agriculture And Gardening |
| Power Source | Electric |
| Applicable Industry | Chemical Industry |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5500000 / Piece Get Latest Price
| Plant Type | MSW |
| Capacity | 160TPH |
| Compost Capacity | 50 TPD |
| Waste Type | MSW Organic |
| Automation Grade | Automatic |
| Retention Time | 30 Days |
| Power Load | 25 kW |
| Usage/Application | Agriculture, Landscaping, And Soil Improvement |
| Power Source | Electric |
| Applicable Industry | Chemical Industry |
| Body Material | MS |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Convotech |
Minimum order quantity: 5 Piece
A 160 TPH Organic Solid Waste Compost Plant processes 160 tons of organic solid waste per hour using processes like segregation, shredding, screening, aerobic composting, and bio-drying to produce high-quality compost while reducing landfill waste.
Mr. Ankit Panchal (MD CEO)
Convotech Engineering LLP
Plot No 87-88, Amarnath Ind Park, Amarnath Ind Park, Dascroi, Dascroi, Bhavda
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India