Leading Manufacturer of 50tpd legacy waste segregation machine from Ahmedabad.
₹ 1950000 / Piece Get Latest Price
| System Type | Auto Sorting Line |
| Processing Capacity | 20 TPH |
| Input Waste | MSW |
| Usage/Application | Organic Waste Composting |
| Power Source | Electronic |
| Stages | 2 Stage |
| Voltage | 240V |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Load | 30 kW |
| Material | MS |
| Structure Material | MS |
| Frequency | 60Hz |
| Capacity | 50TPD |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
The 50TPD Legacy Waste Segregation Machine is an advanced waste processing unit designed to efficiently sort and segregate legacy (or mixed) waste streams at a capacity of 50 tons per day. This machine utilizes state-of-the-art technology to separate various materials, including plastics, metals, paper, and organic waste, from a mixed waste feed
Mr. Ankit Panchal (MD CEO)
Convotech Engineering LLP
Plot No 87-88, Amarnath Ind Park, Amarnath Ind Park, Dascroi, Dascroi, Bhavda
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India