Pioneers in the industry, we offer 80tph sand vibrating screen, 40tph sand vibrating screen, 30tph sand vibrating screen, 10tph sand vibrating screen, 20tph sand vibrating screen and 15tph sand vibrating screen from India.
₹ 2640000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Ton/Hr) | 80 |
| Motor Power | 6 HP |
| Transmission Structure | Resonance Screen |
| Type Of Machine | Linear |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | MS |
| Size | 1200X3500mm |
| Machine Speed | 1440 RPM |
| Usage/Application | Uses Vibrations To Separate Sand From Larger Particles |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2000000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Rectangular |
| Capacity(Ton/Hr) | 40, 40 |
| Transmission Structure | Eccentric Vibrating Shaker |
| Type Of Machine | Linear |
| Number of Decks | 2 |
| Motor Power | 20HP |
| Material | Iron |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 1500X6000mm |
| Brand | Convotech Engineering LLP |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Rectangular |
| Capacity(Ton/Hr) | 100 |
| Transmission Structure | Resonance Screen |
| Usage/Application | Industrial |
| Screen Dimension | 16 ft x 5 ft |
| Type Of Machine | Linear |
| Number of Decks | 2 |
| Motor Power | 20HP |
| Material | Stainless Steel |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |
| Motion Type | Linear |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 30TPH |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Ton/Hr) | 140 |
| Product Type | Rectangular |
| Capacity | 150 TPH |
| Transmission Structure | Resonance Screen |
| Usage/Application | Industrial |
| Screen Dimension | 16 ft x 5 ft |
| Number of Decks | 2 |
| Type Of Machine | Linear |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 2HP |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1400000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Rectangular |
| Capacity(Ton/Hr) | 20 |
| Capacity | 25 TPH |
| Transmission Structure | Eccentric Vibrating Shaker |
| Screen Dimension | 12 ft x 4 ft |
| Usage/Application | Building Project |
| Number of Decks | 1 |
| Type Of Machine | Linear |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 20HP |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |
| Automation Grade | Automatic |
| Motion Type | Gyratory / Circular |
| Special Features | Ball / Slider Deck |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1300000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Ton/Hr) | 20 |
| Transmission Structure | Eccentric Vibrating Shaker |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Machine | Linear |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 20HP |
| Voltage | 440V |
| Capacity | 15TPH |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2500000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Vibratory Type |
| Product Type | Rectangular |
| Capacity | 50 T/H |
| Power Source | Electric Motor |
| Transmission Structure | Electromagnetic Shaker Screen |
| Screen Layers | Double Deck |
| Type Of Machine | Circular |
| Mesh Size | 6 mm |
| Material | Iron |
| Application | Sand Screening |
| Motor Power | 20HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Mounting | Stationary |
| Size | 1500X6000mm |
| Brand | Convotech |
| Capacity(TPH) | 50TPH |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2550000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Ton/Hr) | 140 |
| Capacity | 150 TPH |
| Usage/Application | Stone |
| Material | Mild Steel |
| Screen Dimension | 20 ft x 6 ft |
| Number of Decks | 2 |
| Type Of Crushing Machines | Sand |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 15 HP |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |
| Motion Type | Linear |
| Voltage | 440 V |
| Usage | Uses Vibrations To Separate Sand From Larger Particles |
Minimum order quantity: 2 Piece
Mr. Ankit Panchal (MD CEO)
Convotech Engineering LLP
Plot No 87-88, Amarnath Ind Park, Amarnath Ind Park, Dascroi, Dascroi, Bhavda
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India